Malý princ

22. června 2017 v 16:33 | lenisaak
MALÝ PRINC

Antoine De Saint-Exupéry

95 stran

vydáno: 6. dubna 1943

anotace knihy:
Havárie letadla donutí vypravěče příběhu, který je zároveň autorovým alter egem, k přistání uprostřed pouště. Má zásobu pitné vody sotva na týden a proto musí opravit motor pokud možno co nejrychleji. Prvního dne ulehne unaven po celodenní práci a za úsvitu, stále tisíc kilometrů od nejbližšího lidského obydlí, ho probudí zvláštní hlásek, který ho žádá, aby nakreslil beránka... Alegorická pohádka pro děti i pro dospělé, kteří přemýšlí o ztraceném mládí a hledají životní moudrost, patří mezi nejvýznamnější díla svého druhu.Pilot zhavaruje a skončí na Sahaře, na které potká chlapce. Totiž Malého prince. Malý princ mu vypráví o planetě B612, ze které pochází a která je menší než dům a ve které žil jen se svou růží. Chlapec cestoval i dál, po různých planetách, ale vždycky byl zklamán lidmi, které potkal a nechápal je. Potkal třeba ochlastu, namyšleného krále, smutného lampaře nebo nějakého zeměpisce.. ale když přišel cestovat na planetu Zemi, už zklamán nebyl a svému novému příteli dal dar největší - připomenul mu chlapce, kterým kdysi býval.
Kniha byla přeložena do více jak dvou set padesáti jazyků a prodalo se jí více než čtyřicet milionů výtiskůÚryvek z knihy:
Asi budu plakat...," stýskla si liška.
"To je tvá vina," řekl malý princ. "Nechtěl jsem ti ublížit, ale tys chtěla, abych si tě ochočil..."
"Ovšem," odpověděla liška.
"Tím nic nezískáš!"
"Získám, vzpomeň si na barvu obilí." A dodala: "Jdi se podívat ještě jednou na růže. Pochopíš, že ta tvá je jediná na světě. Přijdeš mi dát sbohem a já ti dám dárek - tajemství."
Malý princ odběhl podívat se na růže.
"Vy se mé růži ani zdaleka nepodobáte, vy ještě nic nejste," řekl jim. "Nikdo si vás neochočil a vy jste si taky nikoho neochočili. Jste takové, jako byla má liška. Byla to jen liška podobná statisícům jiných lišek. Ale stala se z ní má přítelkyně a teď je pro mne jediná na světě."
Růže byly celé zaražené.
"Jste sice krásné, ale jste prázdné," pokračoval malý princ. "Není možné pro vás umřít. Pravda, o mé růži by obyčejný kolemjdoucí pomyslel, že se vám podobá. Ale ona je důležitější než vy všechny, protože jsem ji zaléval, dával pod poklop, chránil jsem ji zástěnou, zabíjel jsem housenky, kromě těch dvou nebo tří, z nichž vyrostou motýli. Poslouchal jsem, jak naříkala, jak se chlubila, nebo jak někdy mlčela. Protože je to má růže."
A vrátil se k lišce.
"Sbohem..." řekl.
"Sbohem," řekla liška. "Teď ti dám na cestu své tajemství. Je docela prostinké: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, to oči nevidí."

"Co je důležité, to oči nevidí," opakoval po ní malý princ, aby si to zapamatoval.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama